VSM-05-20-100-50-00-L
Manufacturer
AirBorn, Inc.Description
MOTORS & SOLENOIDS
Request for Quotation
VSM-05-20-100-50-00-L
lmages are for reference only.VSM-05-20-100-50-00-L
MOTORS & SOLENOIDS
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
100 Connector Header, Male Pins Through Hole High Speed
VSM-05-20-100-50-00-L
| Category | Connectors, Interconnects - Backplane Connectors - Specialized |
| Manufacturer | AirBorn, Inc. |
| Series | Versi |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Connector Usage | Backplane |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Connector Style | High Speed |
| Number of Positions | 100 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows | 5 |
| Number of Columns | 20 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Press-Fit |
| Contact Layout, Typical | - |
| Features | Screwlocks |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 50.0µin (1.27µm) |
| Color | - |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Material Flammability Rating | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage Rating | 200VAC |