W25P40VSNIG T&R
W25P40VSNIG T&R
W25P40VSNIG T&R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    W25P40VSNIG T&R
  • Manufacturer
    Winbond Electronics
  • Description
    IC FLASH 4MBIT SPI 40MHZ 8SOIC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Delivery Services
FLASH Memory IC 4Mbit SPI 40 MHz 8-SOIC
Quick Inquiry
W25P40VSNIG T&R
Get the Price Now!
Specifications
Category Integrated Circuits (ICs) - Memory - Memory
Manufacturer Winbond Electronics
Series SpiFlash®
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Memory Type Non-Volatile
Memory Format FLASH
Technology FLASH
Memory Size 4Mbit
Memory Organization 512K x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 40 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)