W78IRD2A25DL
W78IRD2A25DL
W78IRD2A25DL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    W78IRD2A25DL
  • Manufacturer
    Nuvoton Technology Corporation
  • Description
    IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    40-DIP
  • Delivery Services
80C52 W78 Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH
Quick Inquiry
W78IRD2A25DL
Get the Price Now!
Specifications
Category Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microcontrollers
Manufacturer Nuvoton Technology Corporation
Series W78
Packaging Tube
RoHS Status
Core Processor 80C52
Core Size 8-Bit
Speed 25MHz
Connectivity EBI/EMI, UART/USART
Peripherals POR, PWM, WDT
Number of I/O 32
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)