WTAX20SAD9JTA
WTAX20SAD9JTA
WTAX20SAD9JTA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    WTAX20SAD9JTA
  • Delivery Services
20 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Quick Inquiry
WTAX20SAD9JTA
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Gray
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Contact Length - Post 0.140" (3.56mm)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Ingress Protection -
Features Jackscrews
Current Rating (Amps) 5A
Voltage Rating 1000V