WTDXA44SSY
WTDXA44SSY
WTDXA44SSY
lmages are for reference only.
  • Part Number
    WTDXA44SSY
  • Manufacturer
    AirBorn, Inc.
  • Description
    MOTORS & SOLENOIDS
  • Delivery Services
44 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold 22 AWG
Quick Inquiry
WTDXA44SSY
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Free Hanging-Panel Mount
Manufacturer AirBorn, Inc.
Series W
Packaging Bulk
RoHS Status
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Number of Positions 44
Pitch 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 2
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Fastening Type Push-Pull
Cable Termination Crimp
Wire Type Discrete
Wire Gauge 22 AWG