XC9142B52C0R-G
XC9142B52C0R-G
XC9142B52C0R-G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    XC9142B52C0R-G
  • Description
    IC REG BOOST 5.2V 500MA 6WLP
  • Package
    6-XFBGA, WLBGA
  • Delivery Services
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 5.2V 1 Output 500mA 6-XFBGA, WLBGA
Quick Inquiry
XC9142B52C0R-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series XC9142
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Boost
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.65V
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.2V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Frequency - Switching 1.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)