XC9237A35DMR-G
XC9237A35DMR-G
XC9237A35DMR-G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    XC9237A35DMR-G
  • Description
    IC REG BUCK 3.5V 600MA SOT25
  • Package
    SC-74A, SOT-753
  • Delivery Services
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.5V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753
Quick Inquiry
XC9237A35DMR-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series XC9237
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2V
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 3MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)