XC9237G11C4R-G
XC9237G11C4R-G
XC9237G11C4R-G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    XC9237G11C4R-G
  • Manufacturer
    Torex Semiconductor Ltd
  • Description
    IC REG BUCK 1.1V 600MA 6USPEL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-XDFN Exposed Pad
  • Delivery Services
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.1V 1 Output 600mA 6-XDFN Exposed Pad
Quick Inquiry
XC9237G11C4R-G
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd
Series XC9237
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 1.8V
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.1V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 1.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)