XF2M50151AR500
XF2M50151AR500
XF2M50151AR500
lmages are for reference only.
  • Part Number
    XF2M50151AR500
  • Manufacturer
    Omron Electronics Inc-EMC Div
  • Description
    CONN FPC 50POS 0.5MM R/A
  • Delivery Services
50 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Quick Inquiry
XF2M50151AR500
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer Omron Electronics Inc-EMC Div
Series XF2M
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Flat Flex Type FPC
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type Contacts, Top and Bottom
Number of Positions 50
Pitch 0.020" (0.50mm)
Termination Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Height Above Board 0.083" (2.10mm)
Locking Feature Rotary Lock, Backlock
Cable End Type Tapered
Contact Material Copper Alloy
Contact Finish Gold
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Features -
Voltage Rating 50V
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 0.5A