XG2A-1002
XG2A-1002
XG2A-1002
lmages are for reference only.
  • Part Number
    XG2A-1002
  • Manufacturer
    Omron Electronics Inc-EMC Div
  • Description
    CONN DIP HDR IDC 10P 28AWG VERT
  • Delivery Services
10 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Black IDC 28 AWG Through Hole
Quick Inquiry
XG2A-1002
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Board In-Direct Wire to Board
Manufacturer Omron Electronics Inc-EMC Div
Series XG2
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Connector Type Ribbon Cable, DIP Header
Number of Positions 10
Cable Pitch 0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 2
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Cable Termination IDC
Wire Gauge 28 AWG