Y000750K0000B139L
Y000750K0000B139L
Y000750K0000B139L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y000750K0000B139L
  • Manufacturer
    VPG Foil Resistors
  • Description
    S102CT 50K000 0.1% 954783
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
50 kOhms ±0.1% 0.6W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y000750K0000B139L
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series S
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 50 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)