Y0013670K000B0L
Y0013670K000B0L
Y0013670K000B0L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y0013670K000B0L
  • Manufacturer
    VPG Foil Resistors
  • Description
    RES 670K OHM 1W 0.1% RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
670 kOhms ±0.1% 1W Through Hole Resistor Radial Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y0013670K000B0L
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series S
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Resistance 670 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 1.200" L x 0.260" W (30.48mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.49mm)