Y00756K10000D0L
Y00756K10000D0L
Y00756K10000D0L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y00756K10000D0L
  • Description
    RES 6.1K OHM 0.5% 0.3W RADIAL
  • Delivery Services
6.1 kOhms ±0.5% 0.3W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y00756K10000D0L
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series VSR
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Resistance 6.1 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.3W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)