Part Number
Y0089160R000TR13L
Manufacturer
VPG Foil ResistorsDescription
RES 160 OHM 0.01% 0.6W RADIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Radial
In Stock
82,771 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

Y0089160R000TR13L
lmages are for reference only.Y0089160R000TR13L
RES 160 OHM 0.01% 0.6W RADIAL
DatasheetRadial
82,771 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

160 Ohms ±0.01% 0.6W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Metal Foil
Y0089160R000TR13L

| Category | Resistors - Through Hole Resistors - |
| Manufacturer | VPG Foil Resistors |
| Series | RNC90Y |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Resistance | 160 Ohms |
| Tolerance | ±0.01% |
| Power (Watts) | 0.6W |
| Composition | Metal Foil |
| Features | Non-Inductive |
| Temperature Coefficient | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.336" (8.53mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | R (0.01%) |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | Y0089160R000BP0L | Y0089160R000BP1R | Y0089162R000BR13L | Y0089162R000BR1R |
| Manufacturer | VPG Foil Resistors | VPG Foil Resistors | VPG Foil Resistors | VPG Foil Resistors |
| RoHS Status | ||||
| Description | RNC90Y160R00BP 131270 | RNC90Y160R00BP 155633 | RES 162 OHM 0.1% 0.6W RADIAL | RNC90Y162R00BR 155633 |
| Series | VPG Foil Resistors | VPG Foil Resistors | VPG Foil Resistors | VPG Foil Resistors |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |