Y1121499R000T9R
Y1121499R000T9R
Y1121499R000T9R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y1121499R000T9R
  • Manufacturer
    VPG Foil Resistors
  • Description
    RES SMD 499OHM 0.01% 1/4W J LEAD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2512 J-Lead
  • Delivery Services
499 Ohms ±0.01% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 2512 J-Lead Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding Metal Foil
Quick Inquiry
Y1121499R000T9R
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr VPG Foil Resistors
Series SMR1D
Resistance 499 Ohms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Package / Case 2512 J-Lead
Supplier Device Package SMD
Ratings -
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.110" (2.79mm)