Y1485V0071QT9W
Y1485V0071QT9W
Y1485V0071QT9W
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y1485V0071QT9W
  • Manufacturer
    VPG Foil Resistors
  • Description
    DSM 10K0/1K0 TCR2 Q T S W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1610 J-Lead (3 Terminals)
  • Delivery Services
1k, 10k Ohm ±0.02% 50mW Power Per Element Voltage Divider 2 Resistor Network/Array ±2ppm/°C 1610 J-Lead (3 Terminals)
Quick Inquiry
Y1485V0071QT9W
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Resistor Networks-Arrays -
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series DSM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Circuit Type Voltage Divider
Resistance (Ohms) 1k, 10k
Tolerance ±0.02%
Number of Resistors 2
Resistor Matching Ratio ±0.01%
Resistor-Ratio-Drift 0.5ppm/°C
Number of Pins 3
Power Per Element 50mW
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Grade -
Qualification -
Applications Voltage Divider (TCR Matched)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1610 J-Lead (3 Terminals)
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.160" L x 0.106" W (4.06mm x 2.69mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)