Y162511K0000B9R
Y162511K0000B9R
Y162511K0000B9R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y162511K0000B9R
  • Manufacturer
    VPG Foil Resistors
  • Description
    RES SMD 11K OHM 0.1% 0.3W 1206
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
11 kOhms ±0.1% 0.3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y162511K0000B9R
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series VSMP
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 11 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.3W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Ratings -
Size / Dimension 0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)