Y162516K7760T9R
Y162516K7760T9R
Y162516K7760T9R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y162516K7760T9R
  • Manufacturer
    VPG Foil Resistors
  • Description
    RES SMD 16.776K OHM 0.3W 1206
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
16.776 kOhms ±0.01% 0.3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y162516K7760T9R
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr VPG Foil Resistors
Series VSMP
Resistance 16.776 kOhms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.3W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Ratings -
Size / Dimension 0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)