Y162715R0000F9R
Y162715R0000F9R
Y162715R0000F9R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y162715R0000F9R
  • Description
    RES SMD 15 OHM 1% 1/2W 2010
  • Delivery Services
15 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y162715R0000F9R
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 15 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Ratings -
Size / Dimension 0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)