Y16361K12800T0R
Y16361K12800T0R
Y16361K12800T0R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y16361K12800T0R
  • Manufacturer
    VPG Foil Resistors
  • Description
    RES SMD 1.128K OHM 1/10W 0603
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
1.128 kOhms ±0.01% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y16361K12800T0R
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Mfr VPG Foil Resistors
Series VSMP
Resistance 1.128 kOhms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Ratings -
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)