Y40734K16670T9R
Y40734K16670T9R
Y40734K16670T9R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y40734K16670T9R
  • Manufacturer
    VPG Foil Resistors
  • Description
    FRFC1206 4K1667 TCR0.2 0.01% S T
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
4.1667 kOhms ±0.01% 0.3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y40734K16670T9R
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series FRFC
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 4.1667 kOhms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.3W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Ratings -
Size / Dimension 0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)