Z8F012APJ020EG2156
Z8F012APJ020EG2156
Z8F012APJ020EG2156
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Z8F012APJ020EG2156
  • Manufacturer
    Zilog
  • Description
    IC MCU 8BIT 1KB FLASH 28DIP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    28-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Delivery Services
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (1K x 8) FLASH 28-PDIP
Quick Inquiry
Z8F012APJ020EG2156
Get the Price Now!
Specifications
Category Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microcontrollers
Manufacturer Zilog
Series Encore!® XP®
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Core Processor eZ8
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity IrDA, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O 23
Program Memory Size 1KB (1K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 16 x 8
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 28-PDIP
Package / Case 28-DIP (0.600", 15.24mm)