Z8F0830QJ020SG
Z8F0830QJ020SG
Z8F0830QJ020SG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Z8F0830QJ020SG
  • Description
    IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN
  • Package
    28-VQFN
  • Delivery Services
eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH
Quick Inquiry
Z8F0830QJ020SG
Manufacturer Zilog
Series Encore!®
Packaging Tray
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O 23
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)