Z8F6422VS020SG
Z8F6422VS020SG
Z8F6422VS020SG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Z8F6422VS020SG
  • Delivery Services
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH
Quick Inquiry
Z8F6422VS020SG
Series Encore!® XP®
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Core Processor eZ8
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)