0201DS-5N2XJEW
Manufacturer
CoilcraftDescription
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5/10%
Request for Quotation
0201DS-5N2XJEW
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
5.2 nH Unshielded Wirewound Inductor 430 mA 170mOhm Max 0201 (0603 Metric)
0201DS-5N2XJEW
| Material - Core | Ceramic |
| Inductance | 5.2 nH |
| Tolerance | - |
| Current Rating (Amps) | 430 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 170mOhm Max |
| Q @ Freq | 36 @ 900MHz |
| Frequency - Self Resonant | 10GHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 250 MHz |
| Supplier Device Package | 0201 |
| Size / Dimension | 0.067" L x 0.039" W (1.70mm x 0.99mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.89mm) |