0201DS-5N3XJEW
0201DS-5N3XJEW
0201DS-5N3XJEW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0201DS-5N3XJEW
  • Manufacturer
    Coilcraft
  • Description
    RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5/10%
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0201 (0603 Metric)
  • Delivery Services
5.3 nH Unshielded Wirewound Inductor 510 mA 130mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
0201DS-5N3XJEW
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Coilcraft
Series 0201DS
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 5.3 nH
Tolerance -
Current Rating (Amps) 510 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 130mOhm Max
Q @ Freq 36 @ 900MHz
Frequency - Self Resonant 10.6GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package 0201
Size / Dimension 0.067" L x 0.039" W (1.70mm x 0.99mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)