0293060.H
0293060.H
0293060.H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0293060.H
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    FUSE AUTO 60A 32VDC AUTO LINK
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Auto Link
  • Delivery Services
60 A AC 32 V DC Fuse Automotive Requires Holder Auto Link
Quick Inquiry
0293060.H
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Fuses -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series PAL™ 293
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Automotive
Current Rating (Amps) 60 A
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 32 V
Response Time Slow Blow
Package / Case Auto Link
Breaking Capacity @ Rated Voltage -
Melting I²t -
Approval Agency -
Operating Temperature -
Color Yellow
Size / Dimension 0.906" L x 0.646" W x 1.205" H (23.00mm x 16.40mm x 30.60mm)