0402DF-900XJRW
0402DF-900XJRW
0402DF-900XJRW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0402DF-900XJRW
  • Manufacturer
    Coilcraft
  • Description
    FIXED IND 90NH 1A 79 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
90 nH Unshielded Wirewound Inductor 1 A 79mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
0402DF-900XJRW
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Coilcraft
Series 0402DF
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 90 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 1 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 79mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 2.3GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.044" L x 0.026" W (1.11mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.66mm)