0402DF-901XJRW
0402DF-901XJRW
0402DF-901XJRW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0402DF-901XJRW
  • Manufacturer
    Coilcraft
  • Description
    FIXED IND 900NH 230MA 1.5OHM SMD
  • Delivery Services
900 nH Unshielded Wirewound Inductor 230 mA 1.5Ohm Max 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
0402DF-901XJRW
Manufacturer Coilcraft
Series 0402DF
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 900 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 230 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.5Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 760MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.044" L x 0.026" W (1.11mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.66mm)