050AT3303V
050AT3303V
050AT3303V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    050AT3303V
  • Description
    VERTICAL TOROIDAL INDUCTOR
  • Package
    Radial, Vertical Cylinder (Open)
  • Delivery Services
330 µH Unshielded Toroidal Inductor 1.69 A 190mOhm Max Radial, Vertical Cylinder (Open)
Quick Inquiry
050AT3303V
Manufacturer Gowanda Electronics
Series AT
Material - Core -
Inductance 330 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.69 A
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 190mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 1MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder (Open)
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.625" Dia x 0.300" L (15.88mm x 7.62mm)