0603DC-62NXGRW
0603DC-62NXGRW
0603DC-62NXGRW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0603DC-62NXGRW
  • Manufacturer
    Coilcraft
  • Description
    FIXED IND 62NH 970MA 312MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
62 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 970 mA 312mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
0603DC-62NXGRW
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Coilcraft
Series 0603DC
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 62 nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 970 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 312mOhm Max
Q @ Freq 73 @ 900MHz
Frequency - Self Resonant 2GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 200 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.067" L x 0.039" W (1.70mm x 0.99mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)