0603DC-68NXJRW
0603DC-68NXJRW
0603DC-68NXJRW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0603DC-68NXJRW
  • Description
    FIXED IND 68NH 890MA 372MOHM SMD
  • Delivery Services
68 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 890 mA 372mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
0603DC-68NXJRW
Material - Core Ceramic
Inductance 68 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 890 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 372mOhm Max
Q @ Freq 63 @ 900MHz
Frequency - Self Resonant 1.65GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 200 MHz
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.067" L x 0.039" W (1.70mm x 0.99mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)