0603DC-6N2XJRW
0603DC-6N2XJRW
0603DC-6N2XJRW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0603DC-6N2XJRW
  • Manufacturer
    Coilcraft
  • Description
    FIXED IND 6.2NH 2.58A 48MOHM SMD
  • Delivery Services
6.2 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.58 A 48mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
0603DC-6N2XJRW
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Coilcraft
Series 0603DC
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 6.2 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 2.58 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 48mOhm Max
Q @ Freq 84 @ 900MHz
Frequency - Self Resonant 6.6GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.067" L x 0.039" W (1.70mm x 0.99mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)