0603J2502P20BHT
0603J2502P20BHT
0603J2502P20BHT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0603J2502P20BHT
  • Manufacturer
    Knowles Syfer
  • Description
    MULTI-LAYERED CERAMIC CAPACITOR
  • Delivery Services
2.2 pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor X8G 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
0603J2502P20BHT
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Knowles Syfer
Series FlexiCap™
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.2 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient X8G
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.031" (0.80mm)