0603J2502P20BQT
0603J2502P20BQT
0603J2502P20BQT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0603J2502P20BQT
  • Description
    CAP CER 2.2PF 250V C0G/NP0 0603
  • Delivery Services
2.2 pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
0603J2502P20BQT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.2 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Q, Low Loss
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.031" (0.80mm)