0603LS-331XJRC
0603LS-331XJRC
0603LS-331XJRC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0603LS-331XJRC
  • Manufacturer
    Coilcraft
  • Description
    RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 5% TO
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
330 nH Unshielded Inductor 560 mA 380mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
0603LS-331XJRC
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Coilcraft
Series 0603LS
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core Ceramic, Ferrite
Inductance 330 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 560 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 380mOhm Max
Q @ Freq 15 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant 725MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max) 0.044" (1.11mm)