0603LS-332XGRC
Manufacturer
CoilcraftDescription
RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 2% TO
Datasheet
DatasheetPackage
0603 (1608 Metric)
Request for Quotation
0603LS-332XGRC
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
3.3 µH Unshielded Inductor 280 mA 1.5Ohm Max 0603 (1608 Metric)
0603LS-332XGRC
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Coilcraft |
| Series | 0603LS |
| Packaging | Strip |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | - |
| Material - Core | Ceramic, Ferrite |
| Inductance | 3.3 µH |
| Tolerance | ±2% |
| Current Rating (Amps) | 280 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 1.5Ohm Max |
| Q @ Freq | 15 @ 7.9MHz |
| Frequency - Self Resonant | 42MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Inductance Frequency - Test | 7.9 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Size / Dimension | 0.071" L x 0.050" W (1.80mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.044" (1.11mm) |