061702.5MXP
061702.5MXP
061702.5MXP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    061702.5MXP
  • Description
    FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
  • Package
    5mm x 20mm
  • Delivery Services
2.5 A 250 V AC DC Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Quick Inquiry
061702.5MXP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Cartridge, Glass
Current Rating (Amps) 2.5 A
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC -
Response Time Fast Blow
Package / Case 5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Melting I²t 9.46
Approval Agency CCC, CE, CSA, UR. VDE
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Color -
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 0.0334 Ohms