061706.3MXEP
061706.3MXEP
061706.3MXEP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    061706.3MXEP
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    5mm x 20mm (Axial)
  • Delivery Services
6.3 A 250 V AC DC Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Quick Inquiry
061706.3MXEP
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Fuses -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series 617
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Fuse Type Cartridge, Glass
Current Rating (Amps) 6.3 A
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC -
Response Time Fast Blow
Package / Case 5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 63A
Melting I²t 62.465
Approval Agency CCC, CE, CSA, UR. VDE
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Color -
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 0.0095 Ohms