0805CT-470EGTS
0805CT-470EGTS
0805CT-470EGTS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0805CT-470EGTS
  • Description
    FIXED IND 47NH 600MA 390MOHM SMD
  • Delivery Services
47 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 390mOhm 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
0805CT-470EGTS
Material - Core Ceramic
Inductance 47 nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 600 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 390mOhm
Q @ Freq 50 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 2GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 200 MHz
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max) 0.041" (1.03mm)