0805CT-472EJFS
0805CT-472EJFS
0805CT-472EJFS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0805CT-472EJFS
  • Manufacturer
    Delta Electronics/Components
  • Description
    FIXED IND 4.7UH 400MA 1.9OHM SMD
  • Delivery Services
4.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 400 mA 1.9Ohm 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
0805CT-472EJFS
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0805CT
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 4.7 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 400 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.9Ohm
Q @ Freq 15 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant 65MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)