0AMA-0040-TD
0AMA-0040-TD
0AMA-0040-TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0AMA-0040-TD
  • Manufacturer
    Bel Fuse Inc.
  • Description
    FUSE HAZARD LOCATION 250V 40MA
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Cartridge, Non-Standard
  • Delivery Services
40mA 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Quick Inquiry
0AMA-0040-TD
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Electrical-Specialty Fuses -
Manufacturer Bel Fuse Inc.
Series 0AMA
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Cartridge
Current Rating (Amps) 40mA
Voltage Rating - AC 250 VAC
Response Time Fast Blow
Applications Hazardous Locations
Features Intrinsically Safe
Class -
Approval Agency cURus
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage 4kA
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension 0.118" Dia x 0.343" L (3.00mm x 8.70mm)
Base Product Number -
Voltage Rating - DC 250 VDC
Grade -
Qualification -
Melting I²t 6.0E-5
DC Cold Resistance 14.2 Ohms