0AMA-0100-TD
0AMA-0100-TD
0AMA-0100-TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0AMA-0100-TD
  • Description
    FUSE HAZARD LOCATION 250V 100MA
  • Delivery Services
100mA 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Quick Inquiry
0AMA-0100-TD
Fuse Type Cartridge
Current Rating (Amps) 100mA
Voltage Rating - AC 250 VAC
Approval Agency cURus
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage 4kA
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension 0.118" Dia x 0.343" L (3.00mm x 8.70mm)
Base Product Number -
Voltage Rating - DC 250 VDC
Grade -
Qualification -
Melting I²t 8.7E-4
DC Cold Resistance 2.87 Ohms