1.5KE160-B
1.5KE160-B
1.5KE160-B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1.5KE160-B
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    TVS DIODE 136VWM 229.95VC DO201
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Delivery Services
229.95V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Quick Inquiry
1.5KE160-B
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series 1.5KE
Packaging Bulk
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 136V
Voltage - Breakdown (Min) 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 229.95V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package DO-201
Base Product Number 1.5KE
Unidirectional Channels 1
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TVS DIODE 130VWM 230VC 1.5KE TVS DIODE 130VWM 230VC 1.5KE 1500W, 16V, 10%, UNIDIRECTIONAL, TVS D5.4X7.5 12.9V 1500W UNIDIR