1.5KE160-E3/73
1.5KE160-E3/73
1.5KE160-E3/73
  • Delivery Services
230V Clamp 6.5A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
Quick Inquiry
1.5KE160-E3/73
Manufacturer Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series TransZorb®
Packaging Tape & Box (TB)
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V
Voltage - Breakdown (Min) 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 230V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)