1.5KE160A
1.5KE160A
1.5KE160A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1.5KE160A
  • Manufacturer
    Diotec Semiconductor
  • Description
    TVS DIODE 136VWM 219VC AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
219V Clamp 7.1A Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Quick Inquiry
1.5KE160A
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Diotec Semiconductor
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 136V
Voltage - Breakdown (Min) 152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 219V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.1A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -50°C ~ 175°C (TJ)