1.5KE160A-AT/TR13
1.5KE160A-AT/TR13
1.5KE160A-AT/TR13
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1.5KE160A-AT/TR13
  • Manufacturer
    YAGEO
  • Description
    TVS DO-201 136V 219V AUTO
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Delivery Services
219V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Quick Inquiry
1.5KE160A-AT/TR13
Manufacturer YAGEO
Series 1.5KE-AT
Packaging Tape & Reel (TR)
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 136V
Voltage - Breakdown (Min) 152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 219V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package DO-201
Base Product Number -
Unidirectional Channels 1
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Parts with Similar Specifications
Manufacturer YAGEO Taiwan Semiconductor Corporation Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TVS DO-201 136V 219V AUTO 1500W, 16V, 10%, UNIDIRECTIONAL, TVS D5.4X7.5 12.9V 1500W UNIDIR TVS DIODE 13.6VWM 23.63VC DO201