1.5KE160A-AT/B
1.5KE160A-AT/B
1.5KE160A-AT/B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1.5KE160A-AT/B
  • Manufacturer
    YAGEO
  • Description
    TVS DO-201 136V 219V AUTO
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Delivery Services
219V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Quick Inquiry
1.5KE160A-AT/B
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer YAGEO
Series 1.5KE-AT
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 136V
Voltage - Breakdown (Min) 152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 219V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)