1.5KE160A-E3/54
1.5KE160A-E3/54
1.5KE160A-E3/54
  • Delivery Services
219V Clamp 6.8A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
Quick Inquiry
1.5KE160A-E3/54
Manufacturer Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 136V
Voltage - Breakdown (Min) 152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 219V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package 1.5KE
Base Product Number 1.5KE160
Unidirectional Channels 1
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 1.5KE160A-E3/51 1.5KE160A 1.5KE160A 1.5KE160A
Part Number 1.5KE160A-E3/51 1.5KE160A 1.5KE160A 1.5KE160A
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TVS DIODE 136VWM 219VC 1.5KE TVS DIODE 136VWM 219VC AXIAL TVS DIODE 136VWM 219VC DO201AD TVS D5.4X7.5 136V 1500W UNIDIR