100YXJ10MT15X11
100YXJ10MT15X11
100YXJ10MT15X11
lmages are for reference only.
  • Part Number
    100YXJ10MT15X11
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH
  • Delivery Services
10 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
100YXJ10MT15X11
Series YXJ
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)